VZPOMÍNKOVÉ AKCE KE 150. VÝROČÍ BITVY U HRADCE KRÁLOVÉ ROKU 1866

VZPOMÍNKOVÉ AKCE KE 150. VÝROČÍ BITVY U HRADCE KRÁLOVÉ ROKU 1866

Rok 2016 je rokem oslav 150. výročí skončení nejvýznamnější bitvy u Hradce Králové - největšího střetnutí prusko-rakouské války konané v roce 1866. Celý letošní rok tak bude tomuto výročí věnován, a to pořádáním řady zajímavých akcí. 

 

 

Na co se můžete těšit?

Vzpomínkové i jiné oslavné akce se budou konat po celý rok 2016. Vybrat si budete moci z mnoha výstav, konferencí, pietních aktů nebo přehlídek či bitevních scén. Vydána by také měla být celá řada zajímavých publikací a dalších materiálů.

Vyvrcholením oslav by měl být přelom měsíce června a července, kdy na bojišti z roku 1866 budou k vidění atraktivní bitevní scény, konference s mezinárodní účastí a multimediální programy.

Organizátoři, kteří jsou podepsaní pod všemi připravenými akcemi, se snažili, aby to byly akce nejen pro připomenutí historie, ale také akce, kterých se zúčastní mnoho významných osob. Potkat tady tedy budete moci osobnosti ze světa kulturního, společenského, ale také odborného.

Ukázky bitev

Velmi lákavou akcí by mohla být ta 1. července, kdy se na bojišti u Střezetic bude konat bitevní scéna společně s odhalením jezdecké sochy „Srážka jezdectva u Střezetiv 1866“. A dále pak samozřejmě nedělní velká bitva Königgrätz 1866 konaná na bojišti Chlum 1866. Velmi zajímavý by měl být i připravený celodenní program na sobotu 2. července, a to na Velkém náměstí v Hradci Králové, kde se kromě jiného můžete projít po dobovém tržišti, připraven je ohňový průvod, různé koncerty a projekce s ohňostrojem.

Výstavy

Pro milovníky výstav je již nyní zpřístupněna výstava „Pevnost Královéhradecká“ v Muzeu východních Čech. Ta bude postupně rozšířena o další 3 výstavy, a to: „Život v pevnosti“, „Ve stínu války“ a „Ohlasy Prusko-rakouské války“.

Divadlo a ples

Pokud je vaším oblíbeným tématen divadlo, přijdete si na své díky divadelnímu představení „U kanónu stál, aneb Bitva u Hradce Králové“ v podání Divadla Drah Hradce Králové a dále pak divadelní hra „Benedek“ v podání ZUŠ Střezina Hradec Králové.

Stopy oslav 150. výročí bitvy u Hradce Králové bude možné sledovat také u XVI. Královéhradeckého městského plesu, jehož podtitul nese název „Ples císaře Františka Josefa I.

Příjezd rakouského císaře

Završením celého oslavného programu bude příjezd rakouského císaře Františka Josefa I., který právě na podzim roku 1866 zavítal do válkou postižené vsi a poskytovanými dary se snažil přítomným pomoci. Celé oblasti Hradecka věnoval 1 milion zlatých, což by na dnešní poměry bylo přibližně 120 milionů korun. A to rozhodně nebylo málo.

Seznam zúčastněných subjektů ještě stále není konečný, další se mohou nedále přihlašovat. Cílem současných organizátorů je vytvořit projekt dlouhodobý, který bude pro návštěvníky atraktivní. Postupně se zapojují i další státní i nestátní organizace, církevní sdružení, historická či kulturní hnutí nebo vojenská sdružení, a to nejen od nás, ale také z jiných zemí Evropy.

Přejeme mnoho úspěchů  při letošních oslavách i do budoucna a návštěvníkům mnoho zajímavých a nezapomenutelných zážitků.

Tipy na ubytování v Hradci Králové

Doporučujeme navštívit

Úžasné 10.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10
 • Penzion St. Leonhard*** Šumava
 • Penzion na Vysočině Svitavsko
 • Penzion Seeberg Západočeské lázně
 • Penzion DaJa Lipno
 • Wellness Penzion Pod Rozhlednou Orlické hory
 • PENZION KAMÍNEK Jižní Čechy
 • Penzion Ovečka Beskydy
 • Penzion Pod Moníncem Česká Sibiř
 • Penzion Radost Střední Čechy - severovýchod - Polabí
 • Penzion M - RESORT VRANOVSKÁ PLÁŽ Jižní Morava
 • Penzion YDYKSEB Beskydy
 • Apartmány Na Salaši Krkonoše
 • Resort UKO Jizerské hory
 • Další tipy »

  Penzion roku

  Vybavení do přírody


  Přihlašte se k odběru akcí, slev a novinek

  a získejte 100,- Kč na první nákup.

  Zobrazit kompletní nabídku

  2014 © FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
  Webdesign pro portály
  TOPlist TOPlist