VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ SLAVÍ LETOS SVÉ JUBILEUM

VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ SLAVÍ LETOS SVÉ JUBILEUM

Letošní rok je pro Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm tak trochu slavnostní. Slaví totiž své 90. narozeniny. A i když není na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, patří k nejnavštěvovanějším místům u nás. To dokazuje i loňská rekordní návštěvnost, a to i přes tragický požár Jurkovičovy chaty Libušín na Pustevnách, která je nedaleko.

Něco z historie vzniku

Založení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm byl nápadem bratrů Jaroňkových z Malenovic. Jeden z bratrů totiž studoval v Novém Jičíně a cestou na studia ho uchvátily valašské roubenky. Roku 1895 navštívil národopisnou výstavu v Praze a její součástí byla kromě jiného také „dědina se skupinou staveb z Valašska“ podle návrhy Jurkoviče. Asi o 15 let později se oba bratři stěhují do Rožnova a současně vyrážejí do Dánska a Stockholmu, aby poznali, jak takový skanzen vzniká a jak může vypadat. V roce 1911 byl v Rožnově založen Muzejní spolek a o dva roky později byl předložen první návrh projektu muzea. S jeho výstavbou to ale bohužel nešlo tak rychle, stavět se začalo až po 1. světové válce.

K jeho popularitě přispěl i první valašský folklórní festival „Valašský rok“, který se konal v právě vznikajícím valašském muzeu. A pak už se jen postupně stavělo a budovalo a vznikala jedna stavba za druhou – radnice, měšťanský dům, několik menších staveb, hospoda, replika kostela a řada dalších. Časem se tomuto místu začalo říkal „Dřevěné městečko“. Později přibyla ještě druhá část - valašská dědina na pasece. Celý areál byl veřejnosti zpřístupěm v roce 1972. Nejnovětší stavby byly doplněny už v současném století – evangelický kostel, škola, hospoda s kupeckým krámkem a další. Vše bylo financováno z prostředků v rámci tzv. norských grantů. Možná nejnáročnější byla třetí část celého areálu, a to Mlýnská dolina. Ta byla zpřístupněna v roce 1982 a svým návštěvníkům se snaží přiblížit některé z již zapomenutých prací, jako je pilařství, mlynářství nebo valchařství.

Snahou tohoto muzea v přírodě, a to se odráží také na pořádaných akcích a programech, je bezesporu ukázka a seznamování s tradičními technikami, s lidovým uměním a zvyky, ale také představení krásné lidové zábavy. Velké popularitě se tady těší folklór, což je patrné také z počtu tady pořádaných akcí během roku. K největším z nich bezesporu patří Rožnovské slavnosti pořádané každý lichý rok, nebo nejrůznější velikonoční či vánoční akce nebo jarmarky.

Co nás v městečku letos čeká a nemine

Letošní jubilejní rok bude opravdu bohatý na nejrůznější akce a doprovodné programy. Celkem se můžete těšit na 43 akcí. Standardně se můžete těšit na akce, které se konají každoročně a jsou mezi návštěvníky velmi oblíbené. Nicméně vydat se nově můžete také na akce, které na své první shlédnutí teprve čekají.

Zmínit bychom měli „Rožnovské slavnosti“, které budou letos o den delší a budou se konat v temínu 3-6.7.2015. Nově můžete vidět například valašskou svatbu ze dvou různých míst, a to z Rožnova a z Hrozenkova. Návštěníky také čeká široká škála programů včetně těch, které připomínají vývoj celého muzea v rozdělení do jednotlivých historických etap.

Nově bude zařazen také program pod názvem „Lázeňský výlet“, a to 12.7.2015. Tento program bude připomínat a znázorňovat návrat do časů lázeňského Rožnova.

Další z programů, který na návštěvníky čeká, je „Ve znamení ryb“ konaný 22.8.2015. Je to program spojený s lovem ryb a samozřejmě také s jejich ochutnávkou a konzumací. Na své si tady přijdou i ti nejmenší, na které čeká například vodnická pohádka a také tombola.

Co muzeum plánuje a chystá do budoucna

Budoucnost Valašského muzea v přírodě je z velké části odkázána na příspěvky, dotace a granty. Naštěstí se dá říci, že současnému vedení se daří uspět i v této oblasti. Získalo totiž prostředky z přeshraničních grantů i od svého zřizovatele.

Muzem má proto rozjednáno několik investičních akcí a další stavby, což vše muzeum ještě více zkvalitní a zatraktivní. Zmínit bychom mohli například Badatelské a informační centrum, jehož součástí bude také knihovna a dokumentační badatelské centrum. Bude se upravovat také stavební dvůr. Za částku asi 24 mil Kč bude vznikat nový objekt, který bude zahrnovat garáže, sklady, technické zázemí a nad tímto vším vzniknou nové výstavní prostory. V nich by mohla být umístěna nová expozice pod pracovním názvem „Cesta dřeva“.

Úspěchu muzem dosáhlo také ve druhém kole norských grantů a díky schválenému grantu ve výši 20 mil Kč vznikne nová expozice věnovaná krojům. V Rožnově pod Radhoštěm se totiž nachází druhá největší sbírka textilu u nás. V okamžiku dokončení této expozice se bude dát říci, že díky svému rozsahu se jedná o něco unikátního a jedinečného. Současně dojde také k digitalizaci dokumentů a k jejich zpřístupnění na internetu.

Jak je tedy z výše uvedeného patrné, Valašské muzem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm rozhodně nezahálí a pro své návštěvníky neustále připravuje něco nového a zajímavého. A to je dobře. Jestliže tedy máte některý víkend volno a nevíte, co s časem, doporučujeme vyrazit právě sem. Vybrat vhodný termín návštěvy můžete také podle plánovaných akcí. Rozhodně nebudete litovat, určitě se vám tady bude líbit.

Tipy na ubytování v Beskydech a na Valašsku

Penzion U Studánkdýchá příjemnou rodinnou atmosférou, je situován v klidném údolí Těšínských Beskyd v Horní Lomné. Okolí penzionu U Studánky je vhodné pro turistiku, cykloturistiku a houbaření. V okolí je i několik lyžařských areálů.

Penzion Ovečka  Vás očaruje netradičním designem a příjemnou atmosférou. Leží nedaleko Národní přírodní rezervace Čantoryje v obci Nýdek. Svým zaměřením je vhodný nejen pro rodiny s dětmi, školy a školky v přírodě, ale i pro turistické a firemní pobyty.

Penzion U Hrádečku v chráněné krajinné oblasti Beskydy na úpatí hory Radhošť v obci Prostřední Bečva, která je vzdálena 9 km od Rožnova pod Radhoštěm a zároveň 7 km od přehrady na Horní Bečvě.

Autokemp Frenštát pod Radhoštěm se nachází v krásném prostředí podhůří Beskyd. V těsné blízkosti kempu najdete moderní aquapark, zajímavé turistické cíle i cyklistické trasy. Ubytovat se můžete v jedné z dvaadvaceti chatek z nichž jedna je dvoupatrová pro 8 osob vybavená krbem, společenským prostorem a vlastním sociálním zázemím.

Resort & Camp Dešná  je situován v krásné horské přírodě na pomezí Hostýnských vrchů a Beskyd. Pro milovníky campingu nabízíme ubytování v nadstandardně rekonstruovaných chatkách s možností bohatého sportovního a společenského vyžití po celý rok.

Další možnosti ubytování v Beskydech naleznete přehledně zde

Doporučujeme navštívit

  • Penzion YDYKSEB Beskydy
  • Wellness Penzion Pod Rozhlednou Orlické hory
  • Penzion DaJa Lipno
  • Penzion na Vysočině Svitavsko
  • Penzion St. Leonhard*** Šumava
  • Hotel U STUDÁNKY Beskydy
  • Penzion LUISA Krkonoše
  • PENZION KAMÍNEK Jižní Čechy
  • Penzion Radost Střední Čechy - severovýchod - Polabí
  • LEŠNÁ PENZION
  • Resort UKO Jizerské hory
  • Penzion Seeberg Západočeské lázně
  • Penzion Ovečka Beskydy
  • Penzion Podhorní mlýn **** Orlické hory
  • Bedřichov Apartmány Jizerské hory
  • Další tipy »

    Penzion roku

    Vybavení do přírody


    Přihlašte se k odběru akcí, slev a novinek

    a získejte 100,- Kč na první nákup.

    Your NodeJS Droplet

    Sammy welcomes you to your Droplet!

    Things to do with this script

    This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.

    Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER* values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords while logged in over SSH.

    This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:

    • SSH into your Droplet and modify this script at /var/www/html/hello.js and see the results live by calling pm2 restart hello
    • Run pm2 list to see code scheduled to start at boot time
    • Run pm2 delete hello to stop running this script and pm2 save to stop it from running on Droplet boot

    Get your code on here

    • SSH into your Droplet, and git clone your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like
    • cd into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have a package.json file, run npm install.
    • Launch your app by calling pm2 start <your-file>, then map the port your app runs on to an HTTP URL by running nano /etc/nginx/sites-available/default and adding another location. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis.
    • Call sudo systemctl restart nginx to enable your new nginx config.
    • Call pm2 save to schedule your code to run at launch.
    • Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!

    Get production-ready

    There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.

    Zobrazit kompletní nabídku

    2014 © FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
    Webdesign pro portály
    TOPlist TOPlist