Tipy na výlet aneb některé nové kulturní památky, díl II.
Překrásné stavby, které byly letos připsány na seznam národních kulturních pamatek České republiky, nabízejí turistům skutečně jedinečné zážitky. Návštěvníci se mohou vypravit na některé z nich a dokonce prozkoumat i jejich okolí.
Před čtrnácti dny představil on-line deník TÝDEN.CZ některé z nich, nyní přinášíme seznam dalších, které stojí za to vidět:
Přehrada s poetickým názvem Les Království
První přehrada v České republice, která se pyšní titulem národní kulturní památka, získala své jméno po lesním hvozdu Království, rozkládajícím se po její levé straně. Někdy je také nazývána Bílá Třemešná, podle blízké obce. Nebýt však tragické povodně na řece Labi, která tu po sobě v červenci roku 1897 zanechala zpustošenou krajinu, tato ojedinělá stavba by vlastně vůbec nevznikla. Výjimečné architektonické provedení jednoho z nejkrásnějších vodních děl v Evropě je zásluhou architekta J. Valečky.
Věže na hrázi připomínají zámek a jsou pozůstatky romantismu 19. století. Přehrada tak trochu vypadá jako snová pohádková stavba a možná právě proto je vyhledávaným cílem tuzemských i zahraničních turistů. Sama přehrada také vznikala unikátním způsobem. "Vzdušná strana je z kamenných kvádrů, upravovaných na kyklopské zdivo - opravdu každý kámen byl opracováván podle drátěných šablon pro předem určené místo jeho uložení," vysvětluje Václav Jirásek, z Povodí Labe. Přehrada prošla i několika dotěsňujícími opatřeními, v současnosti je toto dílo nejen krásné, ale i zcela funčkní a bezpečné. Pár minut jízdy od lesknoucí se vodní plochy čeká na turisty Dvůr Králové nad Labem, město s překrásným koupalištěm a jednou s největších a nejznámějších zoologických zahrad v tuzemsku. Hlavu mohou složit v rodinném penzionu Za Vodou, nacházejícím se v klidné části města. Nabízí tu kromě pohodlných pokojů i bohaté sportovní zázemí, venkovní bazény či indoor golf.
Vzdušné stavby Zemského hřebčince v Písku
Zemský hřebčinec v Písku vybudovaný počátkem 20. století je další ojedinělou památkou, kterou stojí za to si prohlédnout, a která má své brány veřejnosti otevřené. Kromě překrásně řešených vzdušných, prostorných a světlých budov stájí tu lidé naleznou třeba i krytou a otevřenou jízdárnu. Na koni se tu mohou projet i rekreačně. Hřebčinec připravuje pro veřejnost celou řadu zajímavých akcí, například Hubertovu jízdu, jezdecké závody, či zábavně-naučné programy pro děti. Kdo se rozhodne strávit v tomto kraji delší dobu, tan rozhodně nepochybí, vybere-li si za svoji základnu právě bránu do jižních Čech - město Písek. Dnešní Písek je kulturním, sportovním i turistickým centrem. Jako výchozí bod pro výlety po okolí lze zvolit nově zrekonstruovanou historickou budovu hotelu Art, rozkládající se přímo v centru města. Na hosty tu čeká komfortní atmosféra, znásobená zajímavou uměleckou výzdobou hotelu.
Unikátní prosklená lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních
Druhé největší lázeňské město u nás, Mariánské Lázně, se nyní mohou chlubit svojí lesknoucí se hlavní kolonádou s plnou parádou - také ona byla totiž letos připsána na seznam našich národních kulturních památek. Tato unikátní kolonáda je zajímavou kombinací novorenesančních a novobarokních prvků s ocelovým a litinovým materiálem, typickým především pro moderní architekturu. Byla vybudována v roce 1889 pod taktovkou vídeňských architektů. Vzhlédnou-li její návštěvníci vzhůru, mohou se kochat nástropními freskami malíře Josefa Vyleťala, s příznačním názvem Touha člověka létat.
Stěny kolonády jsou ozdobeny překrásnými bronzovými reliéfy. Kdo se vypraví na procházku za kolonádu a dorazí v pravý čas ke zpívající fontáně, může si tu vychutnat fantastický koncert vody, světla a zvuků. Nedaleko odtud je i malý pavilon Karolinina pramene a socha opata Reitenbergera na vysokém podstavci. Mariánské Lázně jsou plné zajímavých kulturních a architektonických skvostů, jako bonus svým návštěvníkům slibují samozřejmě i zotavení těla i ducha, nejenom pomocí svých proslulých léčivých pramenů. V překrásném lesoparku s výhledem na město tu nabízí své služby například hotel Esplanade Spa & Golf Resort. Hotel poskytuje ubytování v komfortních dvoulůžkových pokojích a přepychových apartmá. Kromě klasických lázeňských procedur tu na hosty čekají třeba originální thajské masáže.
Půvabný zámek Vimperk
Tento renesanční zámek nad městem Vimperk se tyčí na ostrohu nad údolím potoka, kdysi tudy vedla dálková cesta do Bavor. Půvabný zámek je zčásti přístupný veřejnosti, projít si návštěvníci mohou například tajemné a krásné sklepy či třeba věž s trámovým stropem. V části původního hradu dnes sídlí muzeum historie ochrany šumavské přírody s expozicí sklářství a knihtisku. Pouhých šest kilometrů od Vimperka se nachází obec Lipka, kde své příjemné služby hostům poskytne penzion Lipka, obklopený překrásnou přírodou. Nabízejí v něm výbornou domácí kuchyni s jídly ze šumavských produktů v BIO kvalitě. Lipka leží v těsné blízkosti známých šumavských center, jako jsou například Borová Lada, Kvilda, Nové Hutě, Boubín, Zadov a Churáňov.
Zámek v Pardubicích je výjimečný svým opevněním
Ač se jedná o zajímavou renesanční zámeckou stavbu, je pardubický zámek ojedinělý i díky svému dávnému opevnění. Je jedním z nejlépe opevněných objektů doby přelomu středověku a novověku.
Z hlediska architektonického je proto považován za dílo, které překračuje svým významem rámec České republiky. Zámek Pardubice stojí v severní části města, poblíž soutoku Labe s Chrudimkou. Za současnou impozantní podobu vděčí Pernštejnům, kteří zahájili přestavbu staršího pardubického hradu po roce 1491. Pouhých sto metrů od zámku, v klidné části historického centra Pardubic, naleznou turisté stylový Zámecký hotel. Tato budova v klasicisním stylu prošla nedávno citlivou rekonstrukcí, která zachovala původní vzhled a zvýraznila historický ráz budovy se zámeckým interiérem. Kdo chce okusit spaní jako na zámku, zcela jistě zamíří právě sem. V Pardubicích se rozhodně nikdo nudit nebude - kromě návštěvy zdejšího muzea se nabízí procházka malebným náměstím, projížďka výletní lodí, proslulé Slavnosti perníku nebo Velká pardubická. V rovinatém terénu si tu na své přijdou i cyklisté.
Doporučujeme navštívit
Penzion roku
Vybavení do přírody
Sammy welcomes you to your Droplet!
Things to do with this script
This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.
Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER*
values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords
while logged in over SSH.
This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:
- SSH into your Droplet and modify this script at
/var/www/html/hello.js
and see the results live by callingpm2 restart hello
- Run
pm2 list
to see code scheduled to start at boot time - Run
pm2 delete hello
to stop running this script andpm2 save
to stop it from running on Droplet boot
Get your code on here
- SSH into your Droplet, and
git clone
your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like - Note: If you're not using a source control, you can directly upload the files to your droplet using SFTP.
cd
into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have apackage.json
file, runnpm install
.- Launch your app by calling
pm2 start <your-file>
, then map the port your app runs on to an HTTP URL by runningnano /etc/nginx/sites-available/default
and adding anotherlocation
. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis. - Call
sudo systemctl restart nginx
to enable your new nginx config. - Call
pm2 save
to schedule your code to run at launch. - Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!
Get production-ready
There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.
- Set up a non-root user for day-to-day use
- Review your firewall settings by calling
sudo ufw status
, and make any changes you need. By default, only SSH/SFTP (port 22), HTTP (port 80), and HTTPS (port 443) are open. You can also disable this firewall by callingsudo ufw disable
and use a DigitalOcean cloud firewall instead, if you like (they're free). - Register a custom domain
- Have data needs? You can mount a volume (up to 16TB) to this server to expand the filesyem, provision a database cluster (that runs MySQL, Redis, or PostgreSQL), or use a Space, which is an S3-compatible bucket for storing objects.