Tip na výlet? Vysočina zve na hrady i vzácná mraveniště

Zvlněná krajina Vysočiny byla a je snad nejvíce básníky opěvovaný kraj v České republice. Stejně tak mnozí malíři čerpali svoji inspiraci právě ve zdejší přírodě, která láká svou malebností jak nové návštěvníky, tak tradiční ctitele krás naší země. Architektonické skvosty zapsané na seznamu UNESCO, kostely a známé hrady a zámky - to vše a mnohem více nabízí Vysočina.

Turisté se mohou vydat do dvou chráněných krajinných oblastí, a to Žďárské vrchy a Železné hory. Tento kraj je přímo předurčen k aktivnímu odpočinku v čistém životním prostředí. Je protkán stovkami kilometrů značených turistických a cykloturistických tras, nabízejících zábavu i poučení také na naučných stezkách. Zdejší tři kulturní památky jsou dokonce zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO: historické centrum města Telč, poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a židovská čtvrť, židovský hřbitov a Bazilika svatého Prokopa v Třebíči.

Hrady i barokní zámky lákají

Zájemci tu ale objeví mnoho dalších pozoruhodných staveb, hradů a zámků. Nejznámější je zřejmě pozdně gotický hrad Pernštejn. Unikátní je i baroktní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou či zámek v Jemnici na Třebíčsku, který reprezentuje v České republice nepříliš obvyklý sloh druhého rokoka. Co se týká hradů a zámků, je na Vysočině opravdu z čeho vybírat - nachází se tu na šedesát šlechtických sídel.

Ti, kteří obdivují spíše živou krásu, naleznou na Vysočině unikát český i evropský - četná vzácná mraveniště v chráněném území Šebeň v katastru obce Dobrá Voda u Křižanova. Děti si užijí návštevu Muzea strašidel v Pelhřimově či výlet na strašidelný zámek DraXmoor v Dolní Rožínce, nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Malí i velcí se mohou vydat výpravu do Westernového městečka Šiklův mlýn, nedaleko Zvole nad Pernštejnem.

Vysočina se rozprostírá na ploše téměř 6 800 kilometrů čtverečních , v samém středu České republiky - na pomezí Moravy a Čech. Název kraje souvisí se skutečností, že tento správní celek zabírá podstatnou část Českomoravské vrchoviny. Vrchovina dosahuje nadmořské výšky přes osm set metrů ve dvou výrazných masivech, Žďárských vrších na severu kraje a Jihlavských vrších na jihozápadě. Hlavní evropské rozvodí táhnoucí se podél bývalé zemské hranice dělí kraj na dvě téměř stejné části. Území je vymezeno okresy Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou a je domovem více než půl milionu obyvatel.

Vrchovina, rozčleněná táhlými kopci a údolími, byla původně pokryta neprostupným pralesem. Generace lidí tuto část země proměnily v harmonickou kulturní krajinu, v níž se nachází množství lesů a hájků, ale i pole, louky a pastviny. Téměř každý potok je přehrazen řadou rybníků, které slouží jako hospodářské, rekreační či krajinotvorné.

Náměšť nad Oslavou: gobelíny i anglický park

Vydají-li se cestovatelé na Vysočinu z Brna, pak mohou 40 kilometrů západně na úpatí kraje navštívit nejdříve Náměšť nad Oslavou. Vezmou-li s sebou děti, jistě se jim bude o to lépe pamatovat, že první zmínka o městě pochází z roku 1234. Za návštěvu zde zcela jistě stojí například renesanční zámek postavený na skalnatém masívu nad řekou. Proslulá je zdejší sbírka gobelínů, anglický park a malá francouzská zahrada.

V areálu zámku se koná i tradiční festival Folkové prázdniny. Letošní již 25. ročník odstartuje 24. července a potrvá do 30. července. Na stránkách města najdou zájemci další bohatou kulturní nabídku nejen na celé léto. Návštěvníci se u náměšťského zámku mohou dokonce ubytovat v bývalém obytném domě pro zámecké služebnictvo, který na ně čeká hned u vstupu do zámeckého areálu. Dům je přestavěný na Zámecký penzion s luxusním ubytováním v pokojích s replikami historického nábytku. Z pokojů se nabízejí výhledy na zámeckou oboru, park či na vstupní křídlo zámku s hodinovou věží. Milovníci baroka se v Náměšti zcela jistě vypraví na procházku po zdejším vzácném mostě.

Jsou-li turisté příznivci knih, mohou si na svém putování po Vysočině udělat výlet do Žďáru nad Sázavou. Čeká tu na ně jediné Muzeum knihy v Česku. Historii knihtisku od počátku do současnosti si zde lze prohlédnout v jednadvaceti místnostech bývalého cisterciáckého kláštera. Dokonce si zájemci sami mohou vytisknut emblém muzea na ručním papíře.

Vrcholný Santiniho výtvor

Ve Žďáru se na Zelené hoře tyčí jedno z nejpozoruhodnějších architektonických děl světového významu - kostel svatého Jana Nepomuckého. Byl vystavěn ve stylu barokní gotiky v první třetině 18. století. Jedná se bezesporu o nejosobitější počin výjimečného českého architekta s italskými předky Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Stavba uchvátí i ty, kteří o architektuře vědí jen pramálo - takové má kouzlo. Zvláště, budou-li mít poutníci štěstí a zasvítí-li jim při návštěvě kostela dovnitř slunce. Pak nabudou dojmu, že stavba je nesena světlem. Jde o nezapomenutelný zážitek. Tento vrcholný Santiniho výtvor byl roku 1994 zařazen na seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO.

Další zajímavé město na Vysočině, které stojí za to poznat, je Bystřice nad Pernštejnem. Jedná se o důležité východisko turistických cest ve Svratecké hornatině. Městu dominuje ve spodní části náměstí raně gotický kostel sv. Vavřince, který byl roku 1699 zbarokizován na mohutné dvojvěží. Ve staré radnici mohu zájemci navštívit muzeum s vlastivědnou, historickou a hornickou expozicí.

Nedaleko Bystřice si turisté mohou prohlédnout Pernštejn. Gotický hrad připomínaný již roku 1285 patří k nejznámějším hradům. Za husitských válek a v době Jiřího z Poděbrad byl jedním z nejvýznamnějších husitských hradů na Moravě. Vznikl jako typický ostrožní hrad s mohutnou břitovou věží, hradním palácem na rulové skále, nádvořím a kaplí. Postupem času byl hrad stále rozšiřován o další věže. Jádro bylo posléze uzavřeno hradbami, které činily hrad nedobytným. Turisté se pak mohou vydat také do městečka Nedvědice, které naleznou v podhradí hradu Pernštejna. Historie obce je úzce spjata s hradem Pernštejn. Od počátku 20. století je Nedvědice vyhledávaným letoviskem s řadou letních vil a rekreačních domků.

V nedaleké Zvoli nad Pernštejnem se rozkládá Westernové městečko Šiklův Mlýn. Jedná se o největší přírodní zábavní areál v ČR a nabízí tu bohatý program pro celou rodinu. V areálu probíhají denně mimo pondělí atraktivní westernová vystoupení, lze si ovšem užít také nejrůznější adrenalinové zábavy, využít přírodní koupaliště nebo vyjížďky na koních či dostavníkem.

Nad temným jezerem v obci Dolní Rožínka se k nebi tyčí strašidelný zámek DraXmoor. Tajuplný zámek se nachází čtyři kilometry od westernového městečka. Hrůzychtivé návštěvníky tu uvítají 3D filmem, který se hemží strašidly, rytíři, čarodějnicemi a různou jinou havětí. V zámku dále na své hosty čeká středověko-pohádkové tržiště či třeba stylová kčma s kouzelnou obsluhou. Ve zdejší strašidelně- fantastické expozici pouští na malé i velké hrůzu pohybliví a mluvící obři, čarodějnece a jiná podivná stvoření.

Pouhých osm kilometrů od Žďáru nad Sázavou naleznou turisté azyl v rodinném hotelu Račín, ve stejnojmenné obci. Všichni si tu mohou užít krásných procházek po okolí. Na zahradě je připraven rožeň, gril i tábornické ohniště. Mnozí se zabaví zdejším stolním tenisem, biliardem, elektronickýnmi šipkami, americkým fotbalem nebo si si vyjedou na kolech z hotelové půjčovny po cyklotrasách, které vedou rovnou od hotelu.

V Bystřici pod Pernštejnem se turisté mohou ubytovat v hotelu Angela. Jeho interiér je nově zrekonstruovaný. Zdejší jídelní lístek hotelové restaurace je sestaven nejen s ohledem na tradice v regionu Vysočiny, ale také se zřetelem k chutím Čechů. V letním období je otevřená terasa, která přímo vybízí k posezení a občerstvení.

Těm, kteří jsou rádi na dvou místech najednou, se nabízí zajímavá možnost: mohou být zároveň na Vysočině a na Slovácku, aniž se přitom zvednou z pohodlné židle. Jak je to možné? Vydají se na Vysočině do Rožné, v okrese Žďár nad Sázavou a ubytují se na Slovácké chalupě. Ta je bývalou zájezdní krčmou zbudovanou na počátku 20. století. Labužníci si zde dopřejí slovácké i staročeské speciality, vyhlášená vína a pálenku. Ubytovat se zde můžete v jednolůžkových až pětilůžkových pokojích. Okolí je vhodné pro pěší turistiku i výlety na kolech a v létě využijete možnost letního koupání.

Doporučujeme navštívit

  • LEŠNÁ PENZION
  • Penzion St. Leonhard*** Šumava
  • Penzion LUISA Krkonoše
  • Penzion Podhorní mlýn **** Orlické hory
  • Penzion na Vysočině Svitavsko
  • Penzion Seeberg Západočeské lázně
  • Penzion YDYKSEB Beskydy
  • Penzion Radost Střední Čechy - severovýchod - Polabí
  • Penzion Ovečka Beskydy
  • Resort UKO Jizerské hory
  • Bedřichov Apartmány Jizerské hory
  • PENZION KAMÍNEK Jižní Čechy
  • Hotel U STUDÁNKY Beskydy
  • Apartmány Na Salaši Krkonoše
  • Penzion M - RESORT VRANOVSKÁ PLÁŽ Jižní Morava
  • Další tipy »

    Penzion roku

    Vybavení do přírody


    Přihlašte se k odběru akcí, slev a novinek

    a získejte 100,- Kč na první nákup.

    Your NodeJS Droplet

    Sammy welcomes you to your Droplet!

    Things to do with this script

    This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.

    Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER* values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords while logged in over SSH.

    This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:

    • SSH into your Droplet and modify this script at /var/www/html/hello.js and see the results live by calling pm2 restart hello
    • Run pm2 list to see code scheduled to start at boot time
    • Run pm2 delete hello to stop running this script and pm2 save to stop it from running on Droplet boot

    Get your code on here

    • SSH into your Droplet, and git clone your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like
    • cd into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have a package.json file, run npm install.
    • Launch your app by calling pm2 start <your-file>, then map the port your app runs on to an HTTP URL by running nano /etc/nginx/sites-available/default and adding another location. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis.
    • Call sudo systemctl restart nginx to enable your new nginx config.
    • Call pm2 save to schedule your code to run at launch.
    • Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!

    Get production-ready

    There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.

    Zobrazit kompletní nabídku

    2014 © FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
    Webdesign pro portály
    TOPlist TOPlist