Tip na výlet? Česká Kanada láká na výlety i rekreace
Přírodní park, jehož krajina připomíná kanadskou divočinu, se rozkládá na rozhraní Třeboňska a Jindřichohradecka. Oblast, která je ohraničena jihočeskými městy Dačice, Nová Bystřice, Slavonice a obcí Kunžak, přímo vyzývá k toulkám přírodou a k návštěvě nejrůznějších památek.
Rybníky, údolí řek a potoků, hluboké lesy s lučnatými pastvinami a políčky, ale i mnohé kulturní památky - díky tomu všemu je Česká Kanada vyhledávaným místem turistů nejenom na jednodenní výlety, ale i na dlouhodobější rekreaci. Cyklisté uvítají hustou síť zdejších asfaltových silniček vedoucích krásnými lesními úseky a mírně zvlněným terénem.
Nejvyšším vrcholem České Kanady je Vysoký kámen u Kunžaku, který dosahuje nadmořské výšky 738 metrů. Po celé oblasti jsou rozesety skalní a kamenné útvary bizarních tvarů. Českou Kanadu roztíná středem evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem, svými toky ji obepínají řeky Nežárka a Moravská Dyje. Četné romantické rybníky slouží především k chovu ryb a mnohé mají význam jako hnízdiště a shromaždiště vodního ptactva. V létě se některé z nich mění v oblíbená koupaliště - například rybník Komorník, Ratmírovský, Pěněnský a Zvůle. Centrem České Kanady je odnepaměti románská zřícenina hradu Landštejn.
Historická úzkorozchodná trať
Česká Kanada se může pochlubit unikátní historickou úzkorozchodnou tratí vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Trať, na kterou první vlak vyjel již v roce 1897, je dlouhá 33 kilometrů. Dokumentuje vývoj železniční dopravy v ČR a svézt se po ní můžete ve vagónech z roku 1899. Projížďka trvá zhruba jeden a půl hodiny a zvláště pro děti je jízda vláčkem romantickou kopcovitou krajinou s množstvím lesů, vodních toků a rybníků přímo pohádkovým výletem.
Jindřichův Hradec
Za zhlédnutí v České Kanadě či jejím blízkém okolí zcela jistě stojí Jindřichův Hradec, jehož historické jádro je městskou památkovou rezervací. Zdejší monumentální soubor budov hradu a zámku patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Jindřichohradradecké muzeum je proslulé Krýzovými jesličkami - největším mechanickým lidovým betlémem na světě.
Putování po Telči a jejím okolí
Kousek na východ od Jindřichova Hradce leží malebná Telč, jejíž centrum je zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Pohádkovou Telčí a jejími pestrobarevnými domy se mohou turisté kochat i z výšky a nemusejí si k tomu pronajímat horkovzdušný balon. Postačí, když se vypraví na severozápad od města na vyhlídkovou věž Oslednici.
Okolí Telče však láká k mnoha dalším zajímavým výletům, za probádání zcela jistě stojí přírodní rezervace Luh u Telče, nedaleký hrad Roštejn či město Dačice, které také rozhodně má návštěvníkům co nabídnout - například zámek s rozsáhlým parkem, vyhlídkovou kostelní věž a nově opravený komplex františkánského kláštera.
Slavonice a hrad Landštejn
Z Dačic už je to necelých 15 kilometrů do Slavonic, které se pyšní renesančním historickým náměstím a pro svou malebnost jsou nazývány "malá Telč". Návštěvníci tu právem budou žasnout nad výpravnými freskami v interiérech domů, nad jejich sgrafitovými fasádami a kamennými zdobnými portály.
Zdejší spletité podzemní gotické chodby jsou částečně zpřístupněny veřejnosti. Zajímavosti o městě a jeho okolí se turisté dozvědí ve slavonickém muzeu. Nesmíme opomenout, že Slavonice žijí kulturou - konají se tu četné výstavy, trhy, festivaly... Ze Slavonic lze při poznávání krás zdejší krajiny pokračovat například na zříceninu hradu Landštejn, který leží téměř na hranici s Rakouskem. Z věže tohoto kdysi hrdého strážního hradu je hezký výhled na okolní krajinu.
Zámek Červená Lhota
Toto renesanční sídlo zcela jistě stojí za návštěvu, naleznete je pouhých 20 kilometrů od Jindřichova Hradce. Drobná, ale o to půvabnější národní kulturní památka stojí uprostřed rybníka na pevném skalnatém ostrově a je přístupná přes kamenný most spojující hráz s ostrovem.
K červené barvě fasády se váže hned několik temných pověstí. V jedné se například setkáváme s krásnou zámeckou paní, kterou oknem odnesl čert. Její tělo nebylo nikdy nalezeno a jen krvavé stopy na bělostných stěnách zámku svědčily o jejím strašném konci. Romantický novogotický zámeček byl původně tvrzí, v 16. století mu Kábové z Rybňan vtiskli renesanční podobu, v dalším století se zámek dočkal rozšíření. Interiéry vynikají ojedinělou štukovou výzdobou. Na zámku se točilo i několik pohádek.
Kde složíte hlavu na cestách po zdejším kraji:
Slavonický hotel Besídka koresponduje s poetikou kultovního divadelního spolku Sklep, se kterým je historická budova spjata. Ubytování si užijete v pokojích se specifickou atmosférou a majících příznačné názvy - Pan Hanák, Pan Boháč či třeba pokoj Manželka národů. V místní keramické dílně si můžete vyrobit vlastní originální keramické dílko.
Nad městečkem Kunžak, na okraji České Kanady, poskytne turistům zázemí rekreační centrum Česká Kanada. Nabízí ubytování v chatkách, bungalovech, v útulných pokojích penzionu, ale i v komfortních apartmánech. Uzpůsobeni jsou zde i pro invalidní hosty. Na děti tu čeká hřiště, herna, pískoviště či trampolína, dospělí ocení rozsáhle sportovní zázemí. V případě deštivého počasí poskytne azyl až 80 hostům zastřešená pergola s kamenným grilem.
Přímo v Kunžaku můžete složit hlavu v penzionu Bělidlo, který nabízí široké sportovní zázemí. Přímo v objektu penzionu je možnost využití posilovny, sauny s malým bazénem, vířivé vany pro více osob a krytého bazénu s protiproudem. V těsné blízkosti penzionu se nachází nová sportovní hala.
Pro výlety po Telči a okolí je ideální hotel Šiškův mlýn v nedalekém Vanově, usazený v romantické zeleni. Tento zrekonstruovaný barokní mlýn z roku 1580 je přetvořený v hotel a je součástí rozsáhlého 18jamkového golfového areálu Telč - Šiškův mlýn.
Nedaleko zámku Červené Lhota se mohou turisté ubytovat v penzionu Andělský dvůr, ve vesničce Světce. Historie tohoto objektu jako chalupářského stavení sahá podle místních dochovalých pamětí až do 12. století. Zdejší pokoje jsou citlivě a stylově zrekonstruované, na své si tu přijdou třeba rodiny s dětmi - chovají tu četné zvířectvo. Odevšad tu dýchá klid, pohoda a romantika.
Doporučujeme navštívit
Penzion roku
Vybavení do přírody
Sammy welcomes you to your Droplet!
Things to do with this script
This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.
Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER*
values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords
while logged in over SSH.
This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:
- SSH into your Droplet and modify this script at
/var/www/html/hello.js
and see the results live by callingpm2 restart hello
- Run
pm2 list
to see code scheduled to start at boot time - Run
pm2 delete hello
to stop running this script andpm2 save
to stop it from running on Droplet boot
Get your code on here
- SSH into your Droplet, and
git clone
your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like - Note: If you're not using a source control, you can directly upload the files to your droplet using SFTP.
cd
into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have apackage.json
file, runnpm install
.- Launch your app by calling
pm2 start <your-file>
, then map the port your app runs on to an HTTP URL by runningnano /etc/nginx/sites-available/default
and adding anotherlocation
. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis. - Call
sudo systemctl restart nginx
to enable your new nginx config. - Call
pm2 save
to schedule your code to run at launch. - Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!
Get production-ready
There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.
- Set up a non-root user for day-to-day use
- Review your firewall settings by calling
sudo ufw status
, and make any changes you need. By default, only SSH/SFTP (port 22), HTTP (port 80), and HTTPS (port 443) are open. You can also disable this firewall by callingsudo ufw disable
and use a DigitalOcean cloud firewall instead, if you like (they're free). - Register a custom domain
- Have data needs? You can mount a volume (up to 16TB) to this server to expand the filesyem, provision a database cluster (that runs MySQL, Redis, or PostgreSQL), or use a Space, which is an S3-compatible bucket for storing objects.