MLADOBOLESLAVSKO - ZAJÍMAVÁ MÍSTA A ATRAKCE PRO DĚTI A RODINY S DĚTMI
Ne všichni možná vědí, že Mladoboleslavsko nabízí celou řadu velmi zajímavých míst pro děti a rodiny s dětmi. Je možné tady velmi příjemně strávit mnohé dny a děti zabavit. Na mysli máme například zábavný park Mirakulum, netypickou ZOO, stezku odvahy, putování za pověstmi Českého ráje a řadu dalších. Rádi vám některá z těchto míst blíže představíme, abyste měli z čeho vybírat, pokud budete chtít vaše ratolesti pobavit, zabavit a upoutat.
Mirakulum
Zábavný park Mirakulum v Milovicích je jedním z ideálních míst, kde se vaše děti mohou výborně vyřádit a doma pak budou spát jako nemluvňátka. Zabaví se tady děti téměř každého věku a po první návštěvě se sem budou chtít vracet neustále. Park byl otevřen v roce 2012 a stále se rozrůstá o nové atrakce. Může se tedy stát, že při každé návštěvě tady na vás bude čekat něco zcela nového.
Dominantou celého areálu je velký dřevěný hrad, který je vlastně netradiční prolézačkou. Děti na ní musí překonávat i 10-ti metrové výškové rozdíly. Ale každý výstup nahoru je po zásluze odměněn, a to úžasným sešupem po skluzavce dolů. Hrad má také několik rozhleden, odkud je hezký výhled na okolí a vaše děti si tady budou připadat jako na strážné věži nějakého pohádkového hradu. A jistě vám odtud budou nadšeně mávat.
Foto: Zábavný park Mirakulum v Milovicích
Kromě hradu zde najdete také zámek. Byl vytvořen v hezkých barvách a nachází se v místě, které je označeno jako Pigyland. Jak asi děti vědí, název byl odvozen od jména malého prasátka Pigyho.
Některé z místních atrakcí jsou přizpůsobeny těm, kteří vyhledávají také trochu adrenalinu, vyzkoušet si je mohou ale také dospělí. Na mysli máme například čtyři obrovské houpačky, které jsou zavěšené ve výšce asi 12 metrů. Také nedaleká obří trampolína umožňuje megazážitek – skákat tady mohou až desítky děti, její plocha je totiž 25 x 13 metrů.
Kdo má rád výšky, ať vyzkouší lanové centrum. Kromě nejrůznějších lanových překážek, prolézaček, žabříků, … tady na vás čekají dva tobogány, díky nimž se zase hodně rychle dostanete zpět na zem nebo dokonce až do podzemí.
Pro milovníky zvířátek je zde také samozřejmě minizoo. Tady nejdete nejrůznější domácí zvířátka, z nich nejoblíbenější jsou asi malí oslíci. Nebo můžete vyzkoušet bloudění v jednom ze dvou místních bludišť – jedno z nich je standardně na zemi, to druhé je umístěno v tmavých podzemních chodbách vybudovaných pod parkem.
Pokud si budete chtít trochu odpočinout, stačí vyrazit do zahrad. Ty nabízejí celou řadu různých zákoutí, která jsou vhodná jak pro běžný odpočinek na dece, tak také třeba pro rodinné grilování nebo piknik. Nebo můžete navštívit místní amfiteátr, který téměř každý víkend nabízí návštěvníkům různá hudební, taneční nebo divadelní představení či vystoupení.
Zejména v horkých letních dnech jistě uvítáte možnost zavítat do oázy vodního světa. Pro osvěžení jsou zde k dispozici nejrůznější vodotrysky, fontány, brouzdaliště a jiné menší vodní atrakce.
A to ještě určitě není všechno. Takže neváhejte a vyražte do úžasného zábavního parku Mirakulum.
Netradiční ZOO Chleby
V prostředí farské zahrady v obci Chleby, která není zrovna typická pro ZOO, vznikla nevelká zahrada. Během několika let svého působení si už ale vydobyla uznání a určité postavení.
K nejoblíbenějším zvířatům patří opice a nejinak je tomu i tady. Můžete si zde prohlédnout gibbona žlutolícého v netradičním pavilónu – postavený podle vzoru kambodžského chrámu v Angkoru. Velké oblibě se těší také malé surikaty, které zejména děti baví tím, jak neustále poskakují na zadních nohách a okukují vše kolem nich. Z šelem tady mají gepardy. Gepardice Mzuri je dokonce tak ochočená, že k ní někdy mohou návštěvníci až do výběhu.
Foto: ZOO Chleby
Protože je to z Chlebů kousek k Labi, je zde také expozice o labské fauně a návštěvníci tak mají možnost dovědět se mnoho zajímavého o našich rybách. A mohou zde potkat i vodníka.
Jak už to bývá v ZOO, i tady je pro děti připraven dětský zookoutek, kde si malí návštěvníci mohou pohladi prasátko, kozu, ovci nebo morče. A aby toho nebylo málo, můžete se seznámit také se zvířaty dávno vyhynulými – mají tady sochy některých z nich v životní velikosti – třeba doda nejapného nebo zebru kvaga.
Stezka odvahy Klokočským lesem
Tuto naučnou stezku najdete nedaleko Bakova nad Jizerou, mezi Klokočkou a Rečkovem. Je dlouhá pouhé 3 kilometry a děti můžete nalákat třeba na jeskyni Zlodějka, kde přebývá obávaný loupežník Babinský.
Kromě toho je na stezce umístěno několik dřevěných plastik zvířat, takže si můžete prohlédnout například veverku v nadživotní velikosti. A celou cestu se děti zabaví několika zajímavými úkoly nebo hádankami. Samozřejmostí jsou informační tabule, díky kterým se dozvíte mnoho důležitého o vztahu člověka k přírodě, o získávání vody a přírodních krásách kolem vás.
Stezku můžete začít buď v Rečkově, kde můžete nechat zaparkované vaše auto u vodárny nebo v Klokočce, kde se nad pramenem výjimečně dobré vody tyčí krásná lesní kaple.
Za pověstmi Českého ráje
Projekt pod tímto názvem má již mnohaletou historii. Cílem je propojit zajímavá místa vhodná pro rodiny s dětmi s nějakou místní pověstí. V průběhu putování po nejrůznějších památkách plní stanovené úkoly a hádanky, seznamují se s příběhy jednotlivých hrdinů a získávají razítka do své cestoknížky. Hrdiny jsou třeba skřítek, čarodějnice, trpaslík, rytíř a řada dalších.
Do tohoto zvláštního dětského putování jsou zapojeny například zámek ve Starých Hradech, Sychrově nebo Mnichově Hradišti nebo muzeum na hradě v Mladé Boleslavi. Z geografického hlediska projekt přesahuje hranice regionu a vydat se tak za dalšími příběhy, razítky a odměnami můžete například do Rumcajsova Jičína nebo do sklářského muzea v Železném Brodě.
Každoročně je tato akce zahájena slavností „Český ráj dětem“, místo konání je každý rok jiné. Slavnostního úvodního setkání se účastní všechny postavy z pověstí „naživo“ a snaží se tak děti nalákat na putování po našich památkách nebo na putovní výstavu. Tipy na ubytování v kempech a penzionech v Českém ráji naleznete zde.
Po stopách kamarádů ze Čtyřlístku
Asi každý Čyřlístku znalý ví, kde jeho oblíbené postavičky bydlí – že hrad Bezzub je vlastně Bezděz a rybník Blaťák je Máchovo jezero. Rodištěm Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi je kraj nedaleko Bělé pod Bezdězem.
Pokud je máte rádi a chcete se s nimi setkat, vyražte do knihovny v Doksech, kde mají tito hrdinové své muzeum. Nechybí samozřejmě všechny čtyři postavičky v životní velikosti při činnosti, která je pro ně typická – Fifinka vaří kaši, Bobík sedí a odpočívá, Myšpulín stojí kousek od svého auta a Pinďa je ve střehu.
Zajímavé je toto muzeum ale také pro starší návštěvníky, neboť jsou to právě oni, kteří na tomto úspěšném komiksu vyrostli. Dozvíte se tady, jak tento komiks vlastně vznikal, něco o jeho autorech a tak dále. Informace jsou zde také o prvním filmu, v němž tyto postavičky hráli – Čtyřlístek ve službách krále.
Pro malé návštěvníky jsou zde připraveny nejrůznější obrázky a komiksy, které se těší na vybarvení nebo vymalování. A jistě budou také děti potěšeny, pokud se budou moci projet po Máchově jezeře, například na jednom ze dvou historických parníků.
Foto: Areál Autokempu Klůček naleznete v borovém lese u Máchova jezera.
Pokud s sebou budete mít děti už trošku odrostlejší, můžete se vydat na naučnou stezku Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku (po žluté turistické značce). Cesta je dlouhá 15 kilometrů a zahrnuje 3 důležitá zastavení. V okolí Máchově kraji je k dispozici velký počet kempů s možností ubytování ve stanech i chatkách. Můžete si je prohlédnou v našem přehledu tady.
Mšeno – krásné koupaliště i zajímavá naučná stezka
Toto městečko je jakousi vstupní branou do Kokořínska. Dětem uděláte velkou radost, pokud sem vyrazíte nepříliš rychlou lokálkou (možnost máte od Mladé Boleslavi i od Mělníka). Cestou můžete udělat krátkou zastávku v Sudoměři, kde hned na nádraží na vás čeká železniční muzeum s řadou historickým drezín a dalšího zařízení.
Mšeno, cíl naší cesty, se může pyšnit příjemným a krásným koupalištěm – bazén v údolí, nádherná prvorepubliková vilka s občerstvením, upravené převlékárny a toalety. Od koupaliště vede také Cinibulkova naučná stezka v délce 9 kilometrů. Trasa vede lesem i poli, ale nejoblíbenější je část vedoucí kokořínskými skalami. A do alba vám možná přibude krásná fotka s kamennou žábou nebo obří hlavou. Připraveny jsou pro děti i pracovní listy s úkoly, které mají vyplnit cestou (vyzvednout si je můžete v infocentru).
Tipy na penziony v Mladé Boleslavi a ubytování ve Mšeně .
Doporučujeme navštívit
Penzion roku
Vybavení do přírody
Sammy welcomes you to your Droplet!
Things to do with this script
This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.
Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER*
values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords
while logged in over SSH.
This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:
- SSH into your Droplet and modify this script at
/var/www/html/hello.js
and see the results live by callingpm2 restart hello
- Run
pm2 list
to see code scheduled to start at boot time - Run
pm2 delete hello
to stop running this script andpm2 save
to stop it from running on Droplet boot
Get your code on here
- SSH into your Droplet, and
git clone
your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like - Note: If you're not using a source control, you can directly upload the files to your droplet using SFTP.
cd
into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have apackage.json
file, runnpm install
.- Launch your app by calling
pm2 start <your-file>
, then map the port your app runs on to an HTTP URL by runningnano /etc/nginx/sites-available/default
and adding anotherlocation
. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis. - Call
sudo systemctl restart nginx
to enable your new nginx config. - Call
pm2 save
to schedule your code to run at launch. - Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!
Get production-ready
There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.
- Set up a non-root user for day-to-day use
- Review your firewall settings by calling
sudo ufw status
, and make any changes you need. By default, only SSH/SFTP (port 22), HTTP (port 80), and HTTPS (port 443) are open. You can also disable this firewall by callingsudo ufw disable
and use a DigitalOcean cloud firewall instead, if you like (they're free). - Register a custom domain
- Have data needs? You can mount a volume (up to 16TB) to this server to expand the filesyem, provision a database cluster (that runs MySQL, Redis, or PostgreSQL), or use a Space, which is an S3-compatible bucket for storing objects.