JIŽNÍ MORAVA - LÁKADLEM K NÁVŠTĚVĚ JE VÝBORNÉ VÍNO A JÍDLO
Někteří s trochou nadsázky a humoru říkají, že jižní Morava leží tak trochu daleko, její obyvatelé mluví jakousi málo srozumitelnou řečí, celý den buď pracují na vinohradu nebo naopak sedí u sklípku a pojídají klobásy, škvarky nebo uzený bůček a popíjejí moravské víno. A Brno? To je někdy označováno jako obydlená zatáčka kousek před Vídní, kde místní lidé hovoří „hantecem“, kterému nikdo nerozumí.
Skutečnost je ale samozřejmě trochu jíná. Lidé tady žijí podobně jako kdekoli jinde u nás, užívají si běžné radosti i starosti života a „hantec“ je nářečí, který ve skutečnosti většina Brňanů neumí.Co ale pravda je, že jižní Morava dostala do svého vínku nadmíru slunce a tepla. A díky tomu se tady daří vínu a rekreaci.
Pokud máte rádi dobré jídlo a víno a chcete si užít trochu pohody, pohostinnosti, ale i nějakou zábavu, určitě neuděláte chybu, pokud jižní Moravu vyrazíte. Čeká vás tady zábava a veselí u hojně prostřeného stolu spojená s ochutnávkou těch největších regionálních dobrot.
Dobré jídlo a víno k tomuto prosluněnému kraji tak nějak patří, možná už odjakživa. Zejména ale v posledních několika letech jsou tato dvě specifika využívána při propagaci kraje v tzv. zážitkové turistice. Stačí, když se podíváte do kalendáře akcí tohoto regionu nebo do propagačních materiálů.
Zajímavé zážitkové akce spojené s ochutnávkou toho nejlepšího se v tomto regionu konají téměř po celý rok. Záleží jen na vás, kterou akcí si vyberete. Nebo nemusíte vybírat vůbec a zkuste objet všechny.
My se vám na tomto místě pokusíme představit nebo přiblížit ty nejznámější, nejnavštěvovanější nebo nejzajímavější. Rozhodně to ale nebude úplný výčet míst, kam se můžete vydat, to bohužel není možné.
Jídlo
Pokud je jídlo vaším oblíbeným společníkem a rádi ochutnáváte něco nového nebo speciálního, pokusíme se vás navnadit a přimět k návštěvě některých akcí.
Rozhodně stojí za návštěvu tradiční ivančické Slavnosti chřestu nebo již řadu let konaný Gourmet festival v Mikulovících.
Letos v červenci se v Brně konal festival Jídlo z blízka. V rámci něj jste mohli navšívit sedm vybraných restaurací a v nich ochutnat speciálně připravená 3-chodová menu. Společným tématem bylo „Objevte kouzlo farmářských lahůdek a jejich cestu od vidlí až na vidličku“. K jejich přípravě byly využity pouze mítní suroviny, a to od těch nejlepších producentů. Ochutnat tak tady bylo možné například šťavnaté jehněčí nebo králičí z ekofarem Valašska či Vysočiny, pstruha z Moravského krasu, zvěřinu a k tomu samozřejmě spousta ovoce, zeleniny, bylinek.
Další zajímavou akcí je meruňkobraní v Miroslavi, které se letos konalo 16.6. A příští rok budete moci být svědky již 27. klání v pojídání meruňkových knedlíků.
Znojmo je známé svými okurkami a právě s nimi je spojena tradiční slavnost. Letos jste ji mohli navštívit na začátku srpna. Spojena je vždy s ochutnákou nejrůznějších specialit a pochutin z okurek v restauracích.
V srpnu se ve Vranově nad Dyjí opět lovily sekty z přehrady. Od konce srpna se na různých místech konají vinařské svátky.
V říjnu se konala v Moravské Nové Vsi tradiční „Slavnost fazule“, v Boskovicích pak Husí slavnosti, na kterých si můžete pochutnat na těch nejlepších specialitách .
Všechny svátky a slavnosti jsou zakončeny v první polovině listopadu, kdy má svátek svatý Martin. V celé řadě restaurací je připraveno speciální svatomartinské menu, na němž nemůže chybět polévka, husa, víno a něco sladkého. A pokud vám to vyjde, určitě přijeďte 11.11. na brněnské náměstí, kde také můžete ochutnat křupavou husí pečínku a mladé moraské víno.
Víno
Podobně, jako jste mohli navštívit festival „Jídlo z blízka“, mohli jste zavítat také na festival „Víno z blízka“. Ten probíhal od května do 10. září, a to vždy ve čtvrtek v podvečer v otevřené zahradě pod Špilberkem. Díky festivalu jste měli možnost degustovat skvělá moravská vína od vyhlášených vinařů. Setkání byla koncipována buď jako představení některé vinařské oblasti či obce, jako duel mezi dvěma vinařstvími z různých oblastí nebo jako volná degustace.
Také jednotlivé vinařské stezky zejména v druhé polovině roku ožijí zajímavými akcemi. Například již počtvrté se letos koná seriál výletů Krajem vína, díky kterému máte možnost na kole nebo pěšky navštívit všechny vinařské regiony jižní Moravy.
Všechny výlety jsou plánovány tak, aby se jejich data shodovala s termíny místních slavností. Můžete tak být svědky Festivalu národů Podyjí, kde je vždy připraven bohatý program včetně představení kultury a kuchyně menšin této oblasti. Nebo se zastavte na vinobraní. Třeba to Pálavské se letos konalo 11. - 13. 9., Znojemské ve stejném termínu.
Pokud máte rádi burčák, určitě příští rok vyražte na Putování za burčákem. I při této akci vás v cíli čeká příjemný program.
Zdaleka jsme tady nezmínily všechny akce, které se na jižní Moravě konají a které rozhodně stojí za návštěvu. Pokud se chcete dovědět více, podívejte se na internetové stránky vinařských stezek, na stránky programu ochutnejte moravu nebo na stránky festivalů Jídlo z blízka nebo Víno z blízka. Určitě tam najdete něco zajímavého právě pro vás. Pokud jste se letos na žádnou akci nedostali, udělejte pro příští rok změnu a nějakou si vyberte. Nebudete litovat.
>>Tipy na penziony na Jižní Moravě<<
Doporučujeme navštívit
Penzion roku
Vybavení do přírody
Sammy welcomes you to your Droplet!
Things to do with this script
This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.
Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER*
values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords
while logged in over SSH.
This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:
- SSH into your Droplet and modify this script at
/var/www/html/hello.js
and see the results live by callingpm2 restart hello
- Run
pm2 list
to see code scheduled to start at boot time - Run
pm2 delete hello
to stop running this script andpm2 save
to stop it from running on Droplet boot
Get your code on here
- SSH into your Droplet, and
git clone
your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like - Note: If you're not using a source control, you can directly upload the files to your droplet using SFTP.
cd
into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have apackage.json
file, runnpm install
.- Launch your app by calling
pm2 start <your-file>
, then map the port your app runs on to an HTTP URL by runningnano /etc/nginx/sites-available/default
and adding anotherlocation
. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis. - Call
sudo systemctl restart nginx
to enable your new nginx config. - Call
pm2 save
to schedule your code to run at launch. - Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!
Get production-ready
There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.
- Set up a non-root user for day-to-day use
- Review your firewall settings by calling
sudo ufw status
, and make any changes you need. By default, only SSH/SFTP (port 22), HTTP (port 80), and HTTPS (port 443) are open. You can also disable this firewall by callingsudo ufw disable
and use a DigitalOcean cloud firewall instead, if you like (they're free). - Register a custom domain
- Have data needs? You can mount a volume (up to 16TB) to this server to expand the filesyem, provision a database cluster (that runs MySQL, Redis, or PostgreSQL), or use a Space, which is an S3-compatible bucket for storing objects.