JESENÍKY A RYCHLEBSKÉ HORY NEJEN PRO DOBRODRUHY
Pokud hledáte skvělou síť kvalitních upravených cyklostezek pro horská kola a k tomu nádhernou přírodu kolem, vyražte do Javornického výběžku u hranic s Polskem. Pro jejich vybudování byla velmi důležitá mapa z roku 1938, díky níž byly znovu objeveny chodníky, které byly obnoveny a využity pro vybudování stezek pro horská kola.
Pokud nejste extra zdarný cyklista, zvolte 14 kilometrovou trasu podél Černého potoka, jejíž převýšení je asi 80 metrů a vede po pěšinách, pevných lesních cestách i alfaltu. A jste-li oblíbencem adrenalinu, přijdete si na své na Sokolím vrchu, kde jsou pro vás připraveny hned 3 trasy v délce 15 až 20 kilometrů. Zejména nejdelší z tras vyžaduje zdatné cyklisty s kvalitním odpruženým kolem, často i s nejnižším převodem. Pokud takové nevlastníte, můžete si je půjčit v testcentru v Černé Vodě.
Tvůrci místních cyklotras do nich zakomponovali řadu specialit, za kterými byste jinde museli jet i třeba několik dní. Přejíždíte tady suťová pole, kličkujete mezi stromy a balvany, přejíždíte přes řadu dřevěných lávek. Když se budete dobře dívat, podle odřených balvanů pochopíte, že o nehody tady není nouze.
Vzhůru za pramenem Moravy nebo za žulovým slonem
Třetí nejvyšší horou u nás je Králický Sněžník se svojí výškou 1424 metrů a nachází se na hranici Moravy, Slezska a Polska. V jeho okolí je národní přírodní rezervace, kde můžete narazit na rašeliniště, prameniště, přirozené lesy i krasové jevy. A také se tady nachází hustá síť značených cyklistických tras. Příkladem je okruh z Ostružné přes Králický Sněžník a Paprsek v délce 60 kilometrů, která vede malebnou téměř nedotčenou přírodou, částečně také po česko-polské hranici.
Při cestě budete muset zdolat převýšení i přes 1000 metrů, ale pocit z toho budete mít určitě úžasný. Třeba když si doplníte vodu u pramene Moravy pod Králickým Sněžníkem nebo až dorazíte k symbolu hory, žulové plastice slona.
Výchozím bodem, odkud je nejlepší vyrazit, je chata Slaměnka na horní stanici lanovky Sněžník. Vyvést se můžete vy (s kartou Resort Card za polovinu ceny) a kolo vyvezou dokonce zdarma. A pokud máte rádi trochu adrenalinu, u chaty můžete vyzkoušet také paragliding. A hlady a žízní tady rozhodně také trpět nebude, celoročně tady funguje restaurace.
Vincenz Priessnitz
Tento kraj je světově proslulý hydroterapíí a balneologií, protože ze země tady tryská na 80 pramenů, z nichž každý vyniká skvělým složením a účinky.
Smysluplné vyuižití těchto pramenů započal Vincenz Priessnitz, místní léčitel, a to už v roce 1837. A dnes tady najdeme úžasný balneopark se skvělými službami, a to nejen pro sportovce po jejich sportovních výkonech, ale i pro ty, kteří si tady chtějí jen tak odpočinout. Můžete vyzkoušet třeba masáž chodil v bazénku s oblázky na dně, střiky, sprchy, atd. Doporučit také můžeme saunový svět, bazén s vodopádem a protiproudem nebo některou z masáží.
Světový unikát pro ty zdatnější – Dlouhé stráně
Na mysli máme přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně, která vypadá jako uříznutá hora naplněná vodou. Nejlépe se k ní dostanete od obce Kouty nad Desnou, cesta je asfaltová, takže je vhodná i pro silniční kola. Délka trasy je asi 16 kilometrů, převýšení je 770 metrů a může se vám stát, že cestou nikoho nepotkáte. Myslete ale dobře na jídlo a pití, pokud nechcete nabírat vodu s potoka. Odměnou je překrásný výhled do širokého okolí a možnost objet si celou nádrž po velmi kvalitní betonové cestě. Ale koupání si nechejte ujít, zejména při nižší hladině vody – hrozí, že by vás pod hladinu stáhl vír.
Zajímavost z Dlouhých strání
Délka vnitřních tunelů je asi 8 kilometrů. Zaměstnanci tyto vzdálenosti překonávají na kole. Infocentrum v Loučné nad Desnou zajišťuje pro zájemce exkurze. Pokud máte zájem o prohlídku o víkendu, rezervujte si jej raději i několik týdnů dopředu.
Gastrotip na závěr
Vyhlášený produkt z Jeseníků můžete ochutnat na farně u pana Hrdličky v Brníčku, což je asi 10 kilometrů od Zábřehu na Moravě. Jedná se o ručně vyráběné sýry podle tradičních receptů, a to z nepasterovaného kravského a ovčího mléka. A prodají vám tady třeba také domácí máslo.
Pokud nejste extra zdarný cyklista, zvolte 14 kilometrovou trasu podél Černého potoka, jejíž převýšení je asi 80 metrů a vede po pěšinách, pevných lesních cestách i alfaltu. A jste-li oblíbencem adrenalinu, přijdete si na své na Sokolím vrchu, kde jsou pro vás připraveny hned 3 trasy v délce 15 až 20 kilometrů. Zejména nejdelší z tras vyžaduje zdatné cyklisty s kvalitním odpruženým kolem, často i s nejnižším převodem. Pokud takové nevlastníte, můžete si je půjčit v testcentru v Černé Vodě.
Tvůrci místních cyklotras do nich zakomponovali řadu specialit, za kterými byste jinde museli jet i třeba několik dní. Přejíždíte tady suťová pole, kličkujete mezi stromy a balvany, přejíždíte přes řadu dřevěných lávek. Když se budete dobře dívat, podle odřených balvanů pochopíte, že o nehody tady není nouze.
Tipy na ubytování v Jeseníkách a Rychlebských horách
Ubytování Bláhovi nabízíme ubytování pro Vaši letní i zimní dovolenou v plně vybavených apartmánech v Loučné nad Desnou u Šumperka. Obec se nachází v podhůří Jeseníků s krásným výhledem na hory.
Penzion U STARÉ ČARODEJNICE se nachází v podhůří Jeseníků, za areálem Avalanche v Dolní Moravici. Na své si přijde každý, milovníci turistiky, cykloturistiky, lyžování i relaxu. Dolní Moravice se nachází na cestě mezi Rýmařovem a Karlovou Studánkou, která zaručuje hladký příjezd během celého roku.
Horská chata Ztracenka leží nedaleko Šumperka. Je lehce dostupná v blízkosti silnice, která vede na sedlo Skřítek. V blízkosti do 10 km od našeho penzionu se nachází několik atraktivních turistických míst (zřícenina hradu Rabštejn, přehrada s přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně, ZOO park Rapotín, vodopády Bílé Opavy, Praděd, město Šumperk.
Autokemp Budišov nad Budišovkou je vhodný zejména pro rekreaci rodin s dětmi, milovníky přírody, houbaření a cykloturistiky.
Další možnosti ubytování v Jeseníkách naleznete zde
Doporučujeme navštívit
Penzion roku
Vybavení do přírody
Sammy welcomes you to your Droplet!
Things to do with this script
This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.
Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER*
values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords
while logged in over SSH.
This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:
- SSH into your Droplet and modify this script at
/var/www/html/hello.js
and see the results live by callingpm2 restart hello
- Run
pm2 list
to see code scheduled to start at boot time - Run
pm2 delete hello
to stop running this script andpm2 save
to stop it from running on Droplet boot
Get your code on here
- SSH into your Droplet, and
git clone
your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like - Note: If you're not using a source control, you can directly upload the files to your droplet using SFTP.
cd
into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have apackage.json
file, runnpm install
.- Launch your app by calling
pm2 start <your-file>
, then map the port your app runs on to an HTTP URL by runningnano /etc/nginx/sites-available/default
and adding anotherlocation
. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis. - Call
sudo systemctl restart nginx
to enable your new nginx config. - Call
pm2 save
to schedule your code to run at launch. - Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!
Get production-ready
There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.
- Set up a non-root user for day-to-day use
- Review your firewall settings by calling
sudo ufw status
, and make any changes you need. By default, only SSH/SFTP (port 22), HTTP (port 80), and HTTPS (port 443) are open. You can also disable this firewall by callingsudo ufw disable
and use a DigitalOcean cloud firewall instead, if you like (they're free). - Register a custom domain
- Have data needs? You can mount a volume (up to 16TB) to this server to expand the filesyem, provision a database cluster (that runs MySQL, Redis, or PostgreSQL), or use a Space, which is an S3-compatible bucket for storing objects.