ČESKO – ZEMĚ LÁZEŇSTVÍ A GOLFU – 4. část
Náš věhlasný lázeňský trojúhelník – Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně, je velmi úzce spojen s golfem. Možná nikde jinde na světě takové spojení není tak silné.
Celý Karlovarský kraj, i když svou rozlohou nepatří mezi ty největší kraje naší země, je golfu nakloněn nejvíce. Na jeho území najdeme 10 hřišť včetně toho nejstaršího u nás. Magnetem tohoto kraje nejsou jen léčivé prameny, kterých je tady velmi mnoho, ale i členitost místního terénu. Celý tento kraj, to jsou hrady, zámky, hluboké lesy, zelené a rozesmáté louky, rašeliniště, bahenní sopky, téměř sněhová bělost kaolínových míst. Prostě pohádková nádhera.
Když se řekne „pravé lázeňské město“, každý si asi představí krásně zrekonstruované historické budovy po celém historickém centru, elegantně oděné lidé, bryčky, koňské vozy, nikde žádný spěch a shon. V dřívějších dobách to byli také cylindry, klobouk, vějíře, fraky a nákladné róby.
Takže si sbalte věci a vyražte do tohoto golfového ráje, který současně také uzdravuje.
Nejstarší hřiště v Mariánských Lázních – Royal Golf klub
Jak už sám nadpis napovídá, naše první, nejstarší golfové hřiště najdeme v Mariánských Lázních. Začátek jejich příběhu, jenž sahá až do konce 18. století, je spojen se jménem lékaře Josefa Nehra, který v tomto kraji zkoumal účinky léčivých pramenů Úšovického potoka. Díky jeho poznatkům tady byla začátkem 19. století postavena první zděná lázeňská budova „Zlatá koule“ a o několik let později vznikla samostatná obec Mariánské Lázně. Lázeňských budov postupně přibývalo, obec se rozrostla v město, jezdily sem i významné osobnosti z celého světa, například Goethe, Vagner nebo Chopin, nejrůznější králové a císaři. Zavítal sem také anglický král Edward VII. a ten finančně podpořil golfové nadšence a za jeho účasti bylo roku 1905 otevřeno u nás první golfové hřiště s 9-ti jamkami právě v Mariánských Lázních.
Takže pokud do těchto míst vyrazíte, můžete jen snít, kdo všechno tady před vámi kráčel, kdo všechno tady před vámi hrál. Od roku 1923 je hřiště rozšířeno o dalších 9 jamek. Je to nádherné hřiště parkového typu s krásnými zákoutími smíšeného lesa, mýtinami, zářícími hladinami jezírek, voňavými keři rododendronů a zrekonstruovanou dřevěnou klubovnou. Co víc by si nadšený golfista mohl přát, než kouzelné místo ke hře, kde na něj dýchá historie.
Golf Resort Karlovy Vary
Nedaleko letiště nad Karlovými Vary vás přivítají v Golf Resortu Karlovy Vary. O jeho vznik se zasloužil architekt Noskowski a v současné době je toto hřiště považováno za jedno z našich předních a jeho kvalita byla prověřena mnoha evropskými soutěžemi. Stejně jako v Mariánských Lázních, i toto je parkové hřiště. Ovšem jednu obrovskou zvláštnost toto hřiště má – žije tady kriticky ohrožený sysel obecný. Všichni golfový hráči se s ním ale o prostor láskyplně dělí.
Ilustrační foto: www.golfresort.cz
Golf Club Kynžvart
Přibližně 10 km od Mariánských Lázní leží další lázeňské městečko, Lázně Kynžvart. Tady narazíme na krásný zámek se zámeckým parkem a na něj navazuje 18-ti jamkové golfové hřiště Golf Club Kynžvart. Díky svému umístění v těsné blízkosti zámku a parku a díky kouzelné okolní krajině může tento resort konkurovat jiným. Potkáte tady řadu velmi vzácných dřevin, o které se starali generace zámeckých zahradníků. Za bližší zmínku stojí zejména poslední 2 jamky, neboť tady vás ze soustředění bude vytrhávat překrásná vyhlídka na blížící se zámek. Budete si tady připadat jako v pohádce.
Golf Resort Cihelny
V malebném údolí řeky Teplé, pod Jelením vrchem, můžete navštívit golfový areál V Cihelnách. Jeho terén je mírně vlnitý a najdete tady kvalitní mistrovské 18-ti jamkové golfové hřiště doplněné o tréninkové hřiště s 9-ti jamkami. Zahraje si tady tedy každý, kdo sem přijede.
Tipy na výlet
Celý kraj našeho lázeňského trojúhelníku je přímo naplněn přírodními i historickými krásami a památkami. Pokud již nebudeme zmiňovat naše tři lázeňská města, která bezesporu za návštěvu stojí, určitě si nenechejte ujít prohlídku hradu a zámku Bečov nad Teplou a hlavně pak světový unikát – zlacený relikviář svatého Maura, který byl objeven v místní věži.
Gastrotip na závěr
Když se řekne Karlovy Vary, každému se vybaví Karlovarský filmový festival a samozřejmě také Grandhotel Pupp. V jeho grandrestauraci, kde si budete připadat jako na zámku, si můžete pochutnat na tradičních českých pokrmech, ovšem té nejlepší kvality. A po dobrém obědě si můžete užít také trochu odpočinku v místním wellness. Vyzkoušet můžete například ledovou kašnu s ledovou tříští, kterou se budete potírat při opuštění sauny nebo teplé koupele s přísadami piva, vína nebo syrovátky.
Vyberte si ubytování u hřišť v naší kategorii - Penziony Západočeské lázně
Doporučujeme navštívit
Penzion roku
Vybavení do přírody
Sammy welcomes you to your Droplet!
Things to do with this script
This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.
Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER*
values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords
while logged in over SSH.
This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:
- SSH into your Droplet and modify this script at
/var/www/html/hello.js
and see the results live by callingpm2 restart hello
- Run
pm2 list
to see code scheduled to start at boot time - Run
pm2 delete hello
to stop running this script andpm2 save
to stop it from running on Droplet boot
Get your code on here
- SSH into your Droplet, and
git clone
your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like - Note: If you're not using a source control, you can directly upload the files to your droplet using SFTP.
cd
into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have apackage.json
file, runnpm install
.- Launch your app by calling
pm2 start <your-file>
, then map the port your app runs on to an HTTP URL by runningnano /etc/nginx/sites-available/default
and adding anotherlocation
. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis. - Call
sudo systemctl restart nginx
to enable your new nginx config. - Call
pm2 save
to schedule your code to run at launch. - Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!
Get production-ready
There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.
- Set up a non-root user for day-to-day use
- Review your firewall settings by calling
sudo ufw status
, and make any changes you need. By default, only SSH/SFTP (port 22), HTTP (port 80), and HTTPS (port 443) are open. You can also disable this firewall by callingsudo ufw disable
and use a DigitalOcean cloud firewall instead, if you like (they're free). - Register a custom domain
- Have data needs? You can mount a volume (up to 16TB) to this server to expand the filesyem, provision a database cluster (that runs MySQL, Redis, or PostgreSQL), or use a Space, which is an S3-compatible bucket for storing objects.