ČESKO – ZEMĚ LÁZEŇSTVÍ A GOLFU – 1. část
Golfová hřiště, jak můžeme pozorovat, u nás v posledních letech přibývají jako houby po dešti. A stejným tempem přibývá také lidí zapálených do tohoto sportu. Učarovali jim štíhlé dlouhé hole, procházky po dokonale zastřiženém trávníku a zejména ta nikdy nekončící touha po klidu a harmonii, která jim pomáhá nasměrovat a odpálit míček tam, kam je potřeba.
O lázeňství jakoby platil pravý opak. Tradiční lázně pomalu ustupují a stále více je doplňuje Spa a wellness. Blahodárných účinků na tělo si tak můžete dopřát nejen ve velkých lázeňských domech, ale často i na místech netypických. O golfu by se dalo říct, že je sportem, který se výborně propojuje s lázeňstvím. Pojďme se tedy projít po několika golfových hřištích, prohlédnout si jejich nabídku služeb a ukažme si, kde se setkává golf a lázeňství.
GOLF V BESKYDECH
Říká se, že golfisté jsou šlechtici mezi sportovci. Není v tom nic nadřazeného. Šlechtictví tady znamená spíše gentlemanství a vnitřní klid. A je to také sport, který je úzce spojen s přírodou.
Každý golfista při své hře ujde desítky kilometrů a najde si dokonce čas i na to, aby sledoval okolní nádhernou krajinu a nechal na sebe působit celé hřiště. Jedinečnou atmosféru mívají hřiště, která jsou zakomponována do krajiny, která se každý měsíc proměňuje.
Pro golfová hřiště v Moravskoslezských Beskydech toto platí beze zbytku, každé z nich je výzva. Obklopují je lesnaté kopce, hory, stráně porostlé jalovcem. Už sám Petr Bezruč o Beskydech říkal, že jsou zadumané, jakoby stále zamyšlené. A tato atmosféra je pro golfisty vynikající.
Dvě hřiště v Čeladné
Toto hřiště představuje skutečnou výzvu, a to nejen proto, že se tady hraje PGA European Tour a zahrnuje dvě 18-ti jamkové hřiště. Také okolní kulisa je jedinečná - pohádková vesnička v náručí hor, říčka Čeladěnka, majestátně se vypínající kopce. A v tom všem nádherné golfové hřiště v nadmořské výšce 450 m.n.m. U nás toto hřiště patří k těm nejlepším a své si tady najdou jak začátečníci, tak i zkušení hráči. A pokud se v golfu chcete zdokonalit, můžete využít místní akademii.
Prvním golfovým hřištěm je „The Old Course“, který pomáhal vybudovat jeden z nejlepších světových hráčů golfu, Miguel Ángel Jiménez. Hřiště náročné a různorodé.
Druhé 18-ti jamkové hřiště „The New Course“ je trochu speciální v tom, že prvních 9 jamek vyžaduje nekonečnou přesnost, druhá polovina hřiště klade velký důraz na psychiku díky většímu počtu jezírek a roklí.
Ilustrační foto: www.prosper-golf.cz
Wellness, relaxace a odpočinek v Beskydech
Wellness-SPA hotel Prosper
Nabízí blahodárnou bio saunu s výtažky z bylin nebo parní kabinu s masážními tryskami. Nestandardní je také například regenerační lehátko Ceragem, které spojuje účinky infračerveného tepla a masáže. Také můžete odpočívat ve vnitřním bazénu postaveném v duchu starých řeckých lázní. A takovou regeneraci a odpočinek můžete zakončit v místní cukrárně nabízející jedinečné domácí dezerty.
Art & Desing hotel Miura
Hotel, který velmi citlivě a vkusně spojuje prvky architektury a umění. K relaxaci tady můžete vyzkoušet masáž olejogelem, která zlepšuje prokrvení kůže a její hydrataci nebo třeba peeling minerální solí s aromatickým olejem. A pokud pak dostanete hlad, můžete si dát neco z vyhlášené beskydské kuchyně – doporučujeme například tartar z řepy se sušenou jehněčí šunkou a kroketami z uzeného tvarohu.
Golf na březích Ostravice
4 kilometry od Čeladné se nachází skvělý Golf & Ski Resort Ostravice. Rozkládá se na úpatí Žáru a z východu ho chrání Lysá hora a Smrk. Místní 18-ti jamkové hřiště je na mistrovské úrovni, je příjemně členité a rozličné a uchvátí vás krásné velké greeny.
Začátek hřiště je otevřený, hraje se také kolem vody, což může být mnohdy překážkou. U zbytku hry máte pocit, že hrajete v parku, protože hřiště je lemované urostlými listnatými stromy a občas vás okouzlí překrásný výhled na údolí řeky Ostravice nebo na Lysou horu. Hrát tady je požitek.
Součástí celého areálu je Green Inn hotel, který svým hostům nabízí prostorné pokoje v šesti roubených chatách. Máte tak zaručeno soukromí. Pro chvíle odpočinku můžete využít saunu, vířivku nebo parní lázně. A pochutnat si tady můžete také na regionálních specialitách v místní restauraci.
Golf pod Javorovým vrchem
Další možností, kde si můžete skvěle zahrát golf, je Ropice Golf Resort. 18-jamkové hřiště se rozkládá nedaleko Třince pod Javorovým vrchem a kolem něj protéká říčka Ropičanka. Hřiště je to rozmanité se zajímavě členitými greeny, větším množstvím bankrů a spoustou vodních překážek. Toto hřiště právem patří mezi 10 nejlepších hřišť u nás. Zahrát si sem můžou přijet také začátečníci, kteří mohou využít veřejné 6-jamkové hřiště. A posilnit se můžete ve zdejší restauraci s vyhlášenou kuchyní – například doporučíme pomalu dušené hovězí kolínko.
Golf v Hukvaldech
Zmíněná golfová hřiště doplňuje ještě 9-jamkové hřiště v Hukvaldech, pod hukvaldským hradem. Zastávku na tomto hřišti určitě zpestřete návštěvou hukvaldského hradu a také rodného domu skladatele Leoše Janáčka.
Tip na výlet na závěr
Když budete v Beskydech a na Valašsku, určitě musíte zavítat do Rožnova pod Radhoštěm do jedinečného Valašského muzea v přírodě. Tady se totiž dozvíte více o životě v tomto kraji. Můžete nahlédnout do stavení, ve kterých se skutečně před stovkami let žilo, seznámíte se s řemesly, která už dnes ani neznáme.
Přehled ubytování v penzionech - Beskydy
Doporučujeme navštívit
Penzion roku
Vybavení do přírody
Sammy welcomes you to your Droplet!
Things to do with this script
This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.
Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER*
values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords
while logged in over SSH.
This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:
- SSH into your Droplet and modify this script at
/var/www/html/hello.js
and see the results live by callingpm2 restart hello
- Run
pm2 list
to see code scheduled to start at boot time - Run
pm2 delete hello
to stop running this script andpm2 save
to stop it from running on Droplet boot
Get your code on here
- SSH into your Droplet, and
git clone
your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like - Note: If you're not using a source control, you can directly upload the files to your droplet using SFTP.
cd
into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have apackage.json
file, runnpm install
.- Launch your app by calling
pm2 start <your-file>
, then map the port your app runs on to an HTTP URL by runningnano /etc/nginx/sites-available/default
and adding anotherlocation
. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis. - Call
sudo systemctl restart nginx
to enable your new nginx config. - Call
pm2 save
to schedule your code to run at launch. - Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!
Get production-ready
There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.
- Set up a non-root user for day-to-day use
- Review your firewall settings by calling
sudo ufw status
, and make any changes you need. By default, only SSH/SFTP (port 22), HTTP (port 80), and HTTPS (port 443) are open. You can also disable this firewall by callingsudo ufw disable
and use a DigitalOcean cloud firewall instead, if you like (they're free). - Register a custom domain
- Have data needs? You can mount a volume (up to 16TB) to this server to expand the filesyem, provision a database cluster (that runs MySQL, Redis, or PostgreSQL), or use a Space, which is an S3-compatible bucket for storing objects.