750 let od založení města Polička
Oslavy tak významného jubilea byly naplánovány na celý loňský rok 2015. Ti, kteří se tady v průběhu minulého roku zastavili, mohli toho být svědkem. A ti, kdo tak z jakéhokoli důvodu učinit nemohli, budou si moci slavení představit alespoň podle následujících řádků.
Pro oslavy byl připraven velmi bohatý a zajímavý program, z něhož si vybral jistě každý. Konala se celá řada výstav nebo festivalů, vyhledávaná byla a nadále je možnost procházky pro ochozu středověkých hradeb obohacená pohledem na překrásný morový sloup. Nebo i nyní můžete zkusit vyšplhat na kostelní věž a pokochat se výhledem na celé město, jež je rodištěm Bohuslava Martinů.
Pokud už vám stačí historické památky a ruch města, vydejte se do místa plného klidu, do nedalekého skalního města. Nebo navštivte středověký hrad Svojanov. I tady zanechal stopy zakladatel města Polička.
Něco málo z historie
Loni tomu bylo právě 750 let, co Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, založil na msítě, které bylo nazývané Na Poličkách, město. To mělo být z pohledu celého království velmi významné díky své poloze – leží totiž na pomezí Čech a Moravy, nedaleko Trstenické stezky. Ve své době to byla jedna z nejvýznamnějších obchodních cest.
O něco později se město stalo městem věnným, neboť jej král Rudolf I. Habsburský postoupil své ženě Elišce (je známá jako Eliška Rejčka).
Zájmem byl co nějvětší rozmach města, jeho úspěch. Pro jeho dosažení město získalo celou řadu práv, z nich zejména některá se nesmazatelně zapsala do podoby či vývoje města. Například díky hradebnímu právu bylo vybudováno jedinečné městské opevnění. Vystavěno byly po návštěvě Karla IV. ve městě a skládalo se z hlavní hradby, parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu. Dodnes se dochovala hlavní brána se všemi 19 věžemi, obepíná celé historické jádro. Aktuálně patří k nejdochovalejším ve střední Evropě. Jeho délka je 1220 metrů, šířka až 2,25 metru a výška 8 metrů a zpevněné je 19 půlválcovými baštami otevřenými do města.
Úžasné je, že jsou hradby volně přístupné pro veřejnost. Máte tak jedinečnou příležitost vystoupat na ně a rozhlédnout se z nich do okolí. Možná, že tak lépe ucítíte zajímavou nasládlou vůni, vůni místního Měšťanského pivovaru. Je tady díky tomu, že roku 1517 získalo město také právo várečné a pivo se zde vaří dodnes. A jaké tady vlastně můžete ochutnat? Jejich názvy jsou odvozené z historie – desítka Hradební, jedenáctka Otakar, dvanáctka Záviš nebo černá Eliška. A pokud tady budete autem, máte možnost si produkty pivovaru zakoupit. A budete-li mít zájem, navštivte město v červnu. To se zde totiž konají Slavnosti otevřených sklepů.
Věž kostela svatého Jakuba – památka, kterou nesmíte vynechat
Jestliže město navštívíte, jedná se o památku, kterou navštívit prostě musíte. Právě totiž tady, v malinké komůrce ve věži, se roku 1890 narodil jeden z našich nejznámějších hudebních skladatelů, Bohuslav Martinů. Strávil zde velkou část svého dětství, žil tady s rodinou až do svých 11 let. Hlavou rodiny byl samozřejmě otec – ten byl ševcem a současně pověžným. Jeho úkolem bylo držet ve dne i v noci stráž proti ohni, natahovat věžní hodiny a samozřejmě také zvonit klekání.
Světnička ve věži se nachází 36 metrů nad zemí, což je samo o sobě unikátní. Toto se nesmazatelně zapsalo do mysli Bohuslava Martinů a promítlo se to i do jeho budoucí tvorby a do jeho vzpomínek. Například roku 1934 napsal: „Myslím, že tento prostor je z mých největších dojmů z dětství, který si nejvíce uvědomuji a který asi hraje velkou úlohu v celém mén názoru na kompozici. Nejsou to malé zájmy lidí, starosti, bolesti nebo i radosti, které jsem viděl z velké dálky, lépe řečeno z výšky. Je to tento prostor, který mám stále před očima a který, zdá se mi, hledám stále ve svých pracích. Prostor a příroda, ne lidi ...“.
Jestliže se rozhodnete, že byste rádi rodnou světničku Bohuslava Martinů viděli, je to možné. Musíte ale vystoupat do 192 schodech nahoru. Odměnou vám ale kromě již zmíněné světničky bude také překrásný výhled na celé město a široké okolí.
Program oslav 750. výročí města
Město se tomuto výročí věnovalo dostatečně dlouho. Výsledkem tak byl velmi bohatý a zajímavý program nejrůznějších akcí – přednášky, festivaly, výstavy, přehlídky, … Vrcholem celých oslav byly dny 21.-23. srpna, kdy proběhl tradiční festival Polička 555. Město navštívil král Přemysl Otakar II. se svojí družinou a vše bylo korunováno jarmarkem, koncerty a ohňostrojem.
Pokud sem někdo zavítal s dětmi, a nebylo jich málo, ani ty se zde nenudily. Měli možnost si tady vyzkoušet historické brnění nebo se vyhoupnout do sedla koně. Vše probíhalo v dobových kulisách. Děti zaujala také připravená výstava o středověku – návštěvníci se dověděli mnoho zajímavého o této době, o tom, jak se žilo lidem i králi, jaký byl život na hradě a v podhradí nebo jaké to bylo na bitevním poli a samozřejmě také o tom, co se v té době jedlo. Celá výstava slavila i mezi menšími návtěvníky obrovský úspěch. Bylo to dáno tím, že vše mohli všichni vnímat nejen očima a sluchem, ale často také hmatem a svoji zručností. Zajímavé například bylo vyzkoušet si, kolik vážila výzbroj pěšáka nebo rytíře nebo jak se člověk cítil v dobovém ošacení. K vidění a vyzkoušení zde byla také celá řada historických předmětů či náčiní nebo sbírka zbraní.
Pokud byste město navštívili nyní a již byli nasyceni historií a památkami, vydejte se do blízkého okolí města. Najdete tady známé skalní útvary, jako jsou Toulovcovy maštale nacházející se mezi Budislaví, Jarošovem, Vranicemi a Prosečí. Nebo skalní útvar Čtyři palice (tvar ve tvaru hlav) nedaleko Březin. Nebo můžete pokořit nejvyšší vrchol Žďárských vrchů, Devět skal s výškou 836 metrů nad mořem – není to sice příliš náročné, ale procházka je to velmi příjemná.
Nebo si jděte prohlédnout jednu z nejmohutnějších a nejstarších lip u nás – Lukasovu lípu. Její stáří je asi 700 let, obvod kmene měří 12 metrů a výška koruny stromu je přibližně 25 metrů. Legenda vypráví, že v dutině stromu se kdysi dávno schoval tajný český bratr, který tady opisovat Nový zákon a zakázané žalmy. Když si texty prozpěvovat, znělo to, jakoby strom ve větru zpíval.
Jestliže vás tyto řádky nadchly a rozhodli jste se město Poličku navštívit, jsme velmi rádi. Přejeme vám krásný výlet a mnoho nezapomenutelných zážitků.
>>Tipy na penziony v Poličce<<
Doporučujeme navštívit
Penzion roku
Vybavení do přírody
Sammy welcomes you to your Droplet!
Things to do with this script
This message is coming to you via a simple NodeJS application that's live on your Droplet! This droplet is all set up with NodeJS, PM2 for process management, and nginx.
Run all pm2 commands using the nodejs user or a second instance of pm2 will start. The login and password are stored in the NODE_USER*
values you see when you call cat /root/.digitalocean_passwords
while logged in over SSH.
This app is running at port 3000, and is being served to you by nginx, which has mapped port 3000 to be served as the root URI over HTTP (port 80) -- a technique known as a "reverse proxy." We'll be teaching you how to use this technique right here on this page. If you want to kick the tires right now, try some of these things:
- SSH into your Droplet and modify this script at
/var/www/html/hello.js
and see the results live by callingpm2 restart hello
- Run
pm2 list
to see code scheduled to start at boot time - Run
pm2 delete hello
to stop running this script andpm2 save
to stop it from running on Droplet boot
Get your code on here
- SSH into your Droplet, and
git clone
your NodeJS code onto the droplet, anywhere you like - Note: If you're not using a source control, you can directly upload the files to your droplet using SFTP.
cd
into the directory where your NodeJS code lives, and install any dependencies. For example, if you have apackage.json
file, runnpm install
.- Launch your app by calling
pm2 start <your-file>
, then map the port your app runs on to an HTTP URL by runningnano /etc/nginx/sites-available/default
and adding anotherlocation
. Use the existing entry for the port 3000 "hello" app as a basis. - Call
sudo systemctl restart nginx
to enable your new nginx config. - Call
pm2 save
to schedule your code to run at launch. - Repeat these steps for any other NodeJS apps that need to run concurrently -- schedule them to run at boot time on whatever internal port you like using PM2, then map that port to an HTTP/HTTPS URL in the nginx config. Build out the URL directory structure you need by mapping applications to URL paths; that's the reverse proxy method in a nutshell!
Get production-ready
There's a lot you'll want to do to make sure you're production-ready.
- Set up a non-root user for day-to-day use
- Review your firewall settings by calling
sudo ufw status
, and make any changes you need. By default, only SSH/SFTP (port 22), HTTP (port 80), and HTTPS (port 443) are open. You can also disable this firewall by callingsudo ufw disable
and use a DigitalOcean cloud firewall instead, if you like (they're free). - Register a custom domain
- Have data needs? You can mount a volume (up to 16TB) to this server to expand the filesyem, provision a database cluster (that runs MySQL, Redis, or PostgreSQL), or use a Space, which is an S3-compatible bucket for storing objects.